Počítače

Začneme věcí, do které jsem vnikl už asi v mých šesti letech. To začalo tak, že babi měla počítač s Windows XP (což je jeden z mých dvou nejoblíbenějších OS) a připojení k internetu bylo řešeno pomocí Wi-Fi a věčně nefungovalo. Pomocí metody pokus-omyl se mi povedlo to nějak rozchodit a tak začala dlouhá cesta světem výpočetní techniky, která trvá až dodnes.

V kvěrnu roku 2014 jsem dostal svůj první notebook vůbec. Byl to HP Compaq 6530b, který je dodnes plně funkční a několikrát upgradovaný. Dostal nové SSD, v roce 2020 taky nový CPU. Na něm jsem se naučil většinu věcí, jako je střih videa, úprava fotek, instalace Windows, programů a spoustu jiných věcí, které dodnes využívám.

V prosinci 2019 jsem si od spolužáka koupil HP Compaq 6730s, na kterém jsem se hlavně přiučil výměně CPU v notebooku a upgradu RAM a disku na SSD (na prvním notebooku mi výměnu na SSD provedl táta). Jelikož jsem tento notebook osadil procesorem Intel Core 2 Duo, začal jsem ho využívat pro střih videa (uznejte, že Intel Celeron je dost slabý).

Za dobu od roku 2014 jsem nasbíral i spoustu dalších počítačů, hlavně ze sběrů u nás ve vsi, některé jsem si sám postavil z komponent, které se válely doma, anebo jsem je také přinesl ze sběru. Získal jsem i nějaké další notebooky. Moje sbírka počítačů teď čítá kolem 15 počítačů (od roku 1995 až téměř dosud).

V srpnu 2020 jsem začal velmi pociťovat, že mi notebooky na střih videa nestačí, a tak po menší domluvě jsem na půdu dodal malý počítač Dell Optiplex 7010 a společně s monitorem jsem si k sobě nainstaloval můj historicky první stolní počítač, HP Z230. Za ten rok prošel přes hodně upgradů, nicméně tohle je dnešní konfigurace:

                                                                 MŮJ POČÍTAČ, HP Z230:

Procesor Intel Core I7 4770, 3,40 GHz
Paměť

Kingston HyperX Fury 2x8GB, 1866 MHz DDR3
Kingston HyperX Fury 2x4GB, 1866 MHz DDR3

Grafická karta nVidia GeForce gtx 960
Pevné disky

SSD: HP s700

HDD: WD Enterprise storage 500 GB
             Toshiba 1 TB

 

Podrobný popis celého vnitřku:

Intel Core I7 4770
Procesor dodaný již s celou sestavou. Není to nic extra nového, ale na mojí práci pořád stačí. Osm virtuálních jader pro mě byla ze začátku španělská vesnice, ale dnes jsem si zvykl a pokud procesor nemá aspoň 4 virtuální jádra, tak už to není nic pro mě :-D. Samozřejmě že ne, ale osm jader je osm jader.

Paměti RAM
Počítač jsem „dostal“ s 8 GB RAM, což pro mě sice bylo hodně, nicméně postupem času jsem začal pociťovat, že mi to prostě přestává stačit, a tak jsem postupně upgradoval na 12 GB a nakonec na finálních 24 GB. Teď se mi nepovede zaplnit paměť ani zpoloviny.

Grafické karty
Schválně píšu množné číslo. Vystřídal jsem dohromady 4 karty. Začal jsem s nVidia Quadro K2000, která už byla v PC z výroby (2014). Pak jsem upgradoval, spíš downgradoval) na nVidia GT 640. Někdy v lednu 2021 jsem si opatřil nVidia GeForce GTX 550 Ti, což bylo konečně zlepšení, nicméně s 1 GB VRAM nedostačovala na průměrné hraní a hlavně svým věkem nepodporovala nVidia NVENC (NVidia ENCoder), což dost ztěžovalo práci při editu videa, protože veškerá práce při renderu visela na procesoru a pro něj to nebylo úplně nejlepší. Proto jsem koncem února 2021 opatařil nVidia GeForce GTX 960, která mi dostačuje ve všech ohledech.

Pevné disky
Původně jsem počítač měl s SSDčkem od Kingstonu 120 GB. První inovace přišla v říjnu, když jsem PC osadil SSD jednotkou WD Green 240 GB. To poskytlo navýšení kapacity, rychlosti však nikoli. Proto v květnu 2021 jeho práci převzalo SSD HP s700 250 GB, které je svou rychlostí naprosto dostačující. Naběhnutí počítače je pod 1 minutu a po načtení je svižný jako nikdy dřív, neustále si nemůžu vynachválit ten švih, tu schopnost otevřených několika oken dohromady, mezi kterými přepínám.
HDD: Svoji funkci zde splňuje 1TB Toshiba, kterou zde mám celou dobu a která byla s počítačem dodána již v roce 2014. Jelikož toto byl počítač, který se používal ve firmě na daily usage, je jasné, že tento disk má již něco za sebou a proto byl v březnu 2021 doplněn o 500 GB WD Enterprise storage. Toshiba je dnes odpojená a je na ní vše, co na WD, takže v případě selhání Westernu jenom zapojím Toshibu a můžu fungovat dále (moc toho nezapisuji, takže až když mám třeba 10 GB dat, které na Toshubě nejsou, tak ji zapojím a zkopíruji je).